Wspaniałe wakacje

najlepsze zakątki naszego globu
Jak przygotować się do wycieczki w góry

Decydowanie się na wyjazd w góry jest oczywiście znacznie większym wyzwaniem, niż w przypadku różnego rodzaju innych wyjazdów. Oczywiście szczególnie zimą musimy przygotować się na wiele różnych nieoczekiwanych sytuacji, jakie w tym względzie mogą być związane między innymi z pogodą. Jednak w przypadku polskich gór musimy zdecydowanie nastawić się na znacznie lepsze planowanie, jeśli liczymy na udany wypoczynek. Po pierwsze na tym polu musimy liczyć się z polską infrastrukturą drogową. W tym względzie dojazd do takich miejscowości, jak Zakopane nie jest niestety nadal czymś łatwym. Wiele dróg w górach nie było bardzo długo remontowanych w związku z  tym warto na tym polu przygotować się na różne, często nieoczekiwane wydarzenia. W tym względzie musimy, także liczyć się już zawczasu z koniecznością szukania odpowiednich miejsc noclegowych. Zostawianie tego na ostatnią chwilę może wiązać się z poważnymi trudnościami, jakie w takich poszukiwaniach nas spotkają. Wynika to między innymi z tego, że w Polsce baza noclegowa nie jest odpowiednio rozbudowana. W związku z czym szczególnie wyjazdy w okresach wzmożonego ruchu turystycznego jakie możemy obserwować w czasie świąt, czy Sylwestra powoduje problemy ze znalezieniem miejsca noclegowego. Szczególnie w popularnych pod tym względem miejscach w górach do jakich zaliczyć możemy między innymi Zakopane, Szczyrk, czy Krynicę. Ze znacznym wyprzedzeniem powinniśmy, także pomyśleć o wykupieniu karnetów na stoki górskie. W tym względzie polskie góry w coraz większym stopniu są oblegane przez turystów z zagranicy, którzy w Polsce są w stanie znaleźć znacznie bardziej atrakcyjne ceny. W związku z tym podczas naszego wyjazdu jesteśmy na tym polu w stanie spotkać się ze wzmożonym ruchem. Im więcej rzeczy podczas takiego wyjazdu będziemy mieli zaplanowanym tym większe szanse na uniknięcie między innymi kłopotów komunikacyjnych. Będziemy mogli, także w znacznie większym stopniu liczyć na mniejsze i atrakcyjne ceny, które w okresach turystycznych nie są standardem.

Tagi: ,

Białe szaleństwo w polskich górach

Polska w coraz większym stopniu nie jest postrzegana jedynie jako miejsce, gdzie można przyjechać, by zwiedzać jakieś zabytki. W coraz większym stopniu zauważane są w tym przypadku nasze walory, jeśli idzie o krajobraz poszczególnych regionów. Oczywiście zimową porą daleko nam do takich miejsc, jak Dolomity, czy nawet Słowackie Tatry. Jednak Tatry po polskiej stronie w coraz większym stopniu budzą zainteresowanie, zwłaszcza ze strony zagranicznych turystów. Wynika to między innymi z różnicy cen, którą możemy w Polsce spotkać. Na pewno nie jest to z drugiej strony korzystne, jeśli idzie o polskiego turystę. W tym względzie musimy się liczyć z tym, że będą nas obowiązywać te same ceny, co turystów z poza granic naszego kraju. Jednak na pewno zainteresowanie polskimi górami ma między innymi pozytywny wpływ na postrzeganie w tym względzie Polski, jak regionu turystycznego. W związku z tym zmienia się pozytywnie choćby infrastruktura związana z zimowymi sportami, która jest w stanie przyciągać największą liczbę turystów. W coraz większy stopniu możemy między innymi spotykać się z prywatnymi inwestycjami na polu budowania stoków narciarskich. W coraz większym stopniu widać, także pozytywne zmiany, jeśli idzie o myślenie właścicieli takich miejsc. Możemy w związku z tym między innymi korzystać z karnetów na stoki w różnych miejscowościach w Polsce. Na tym polu organizacyjnie niestety, jak na razie lepsi są nawet Słowacy. Jednak pozytywne zmiany możemy, także obserwować, jeśli idzie o infrastrukturę jaka na tym polu związana jest między innymi z drogami dojazdowymi, czy miejscami noclegowymi. W tym względzie pojawia się coraz większa różnorodność. Począwszy od noclegów wynajmowanych u właścicieli domów, czy mieszkań mieszkających w górach, a skończywszy na różnego rodzaju pensjonatach, czy zajazdach. W tym względzie w coraz większym stopniu polskie góry nastawione są na różnorodnego turystę, co jest między innymi pozytywne dla polskich turystów, którzy mają mniejsze w tym względzie możliwości finansowe.

Tagi: ,

Wyjazdy weekendowe

Spędzanie wolnego czasu poza dużymi miastami i aglomeracjami miejskimi jest w Polsce coraz bardziej popularną forma wypoczynku. W tym względzie oczywiście mamy możliwości korzystania z coraz ciekawszej i lepiej zorganizowanej turystyki. Na pewno sporym plusem jest to, że w naszym kraju możemy liczyć na liczne długie święta, które w znacznym stopniu tego rodzaju wyjazdy umożliwiają. W tym względzie oczywiście najtrudniej jest tego rodzaju wyjazd zaplanować, szczególnie w okresach, gdy popularne jest wyjeżdżanie z miasta. Niestety nadal w wielu regionach w Polsce możemy spotkać się między innymi z trudnościami, jeśli idzie o znalezienie miejsca do nocowania. W związku z tym tego rodzaju wyjazdy najlepiej jest z odpowiednim wyprzedzeniem planować. W takim przypadku możemy spotkać się ze znacznie mniejszymi problemami zarówno, jeśli idzie o znalezienie takiego miejsca, jak też, gdy chodzi o sam dojazd. W tym względzie też mogą pojawić się problemy w związku z tym, że drogi w Polsce nadal są w budowie. W takim przypadku szczególnie, gdy decydujemy się na popularne miejsca do wyjazdu na odpoczynek, jak Mazury, czy też Sudety możemy spodziewać się, że zastaniemy na drogach liczne korki. Jednak, gdy już dojedziemy na miejsce warto w tym względzie zaplanować odpowiedni powrót. Szczególnie będzie on dla nas utrudniony, gdy nie poruszamy się własnym samochodem. W takim przypadku musimy między innymi korzystać z kolei, która działa coraz mniej sprawnie. Ze znacznym wyprzedzeniem w takim przypadku musimy między innymi planować przejazd pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, czy też korzystanie z linii mniej uczęszczanych. W sytuacji, gdy korzystamy z własnego samochodu dobrze jest zapoznać się w odpowiedni sposób za mapą, tak by wybierać miejsca na drogach, gdzie spotkamy się ze znacznie mniejszym ruchem. Na pewno w coraz większym stopniu możemy, jednak liczyć na to, że taki wyjazd uda nam się szybko zorganizować. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy na to mało czasu możemy korzystać z coraz liczniejszych baz internetowej informacji turystycznej.

 

Tagi:

Przygotowanie wyjazdów świątecznych i sylwestrowych

W coraz większym stopniu decydujemy się na to,  by spędzać wolny czas poza miejscem zamieszkania. Oczywiście wynika to między innymi z tego, że powoli stajemy się coraz bardziej zamożnym społeczeństwem. Na plus działa, także to, że możemy w tym względzie korzystać z coraz bardziej rozbudowanej bazy turystycznej. W związku z tym coraz chętniej decydujemy się między innymi na wyjazdy związane z Nowym Rokiem, Sylwestrem, czy Świętami. W wielu przypadkach nadal są to wyjazdy w celu odwiedzenia naszej rodziny. Jednak w coraz większym stopniu decydujemy się w tych okresach na spędzanie wolnego czasu w różnego rodzaju ośrodkach turystycznych. Oczywiście zimową porą decydujemy się na wyjazdy w góry, gdzie najbardziej popularne jest od dawna Zakopane. Krótki wypad w góry jest jednak znacznie trudniej zorganizować ze względu na to, że na miejscu jest już znaczna liczba turystów. W związku z tym taki wyjazd zawsze jest dobrze ze znacznym wyprzedzeniem zaplanować. Coraz bardziej popularne staje się między innymi zatrzymywanie się w miejscowościach nie w górach, ale w pobliżu gór, gdzie możemy liczyć na dobrze rozbudowaną bazę hotelową. Taką rolę spełnia chociażby Kraków. Na pewno w tym względzie dobrze jest, także wybierać znacznie mniej popularne ośrodki górskie. Na pewno znacznie więcej turystów jesteśmy w stanie spotkać w ośrodkach w Tatrach, które zimą dają znacznie więcej możliwości spędzania wolnego czasu, co oczywiście przyciąga, także ze względu na cenę turystów. Podobnie w okresach letnich, czy wiosennych jest w przypadku, gdy decydujemy się na tym polu na wyjazdy na Mazury. W takim przypadku oczywiście możemy liczyć się z tym, że spotkamy się z identyczną sytuacją, jak w okresie zimowym w górach. Powinniśmy to oczywiście brać pod uwagę już na etapie planowania, by niepotrzebnie nie tworzyć sobie problemów między innymi z powrotem do domu w tych okresach, czy też znalezieniem miejsca do noclegu. Szczególnie, jeśli zależy nam w takim przypadku na atrakcyjnej cenie takiego wyjazdu.

 

Tagi: ,

Szukanie noclegów w Polsce

Szybkie znajdowanie noclegów jest oczywiście szczególnie ważne, jeśli chce się przyciągać duże ilości turystów. W tym względzie jest to szczególnie ważne dla turystów z poza granic Polski. W coraz większym stopniu decydują się oni na przyjazd do Polski. Patrząc, jednak na przygotowanie bazy informacji turystycznej jaką możemy na tym polu znaleźć w krajach zachodniej Europy znacznie bardziej, niż Polska nastawionych na turystkę mamy jeszcze w tym względzie sporo do zrobienia. Na pewno zmienia się oczywiście między innymi podejście wielu samorządów w regionach turystycznych do promocji. Jednak nadal znaleźć w tym względzie można na stronach tworzonych na te potrzeby informacje jedynie szczegółowe. W tym względzie na pewno w coraz większym stopniu istnieje potrzeba między innymi znacznie większego nastawienia się na bazy tworzone przez odpowiednie instytucje rządowe z wykorzystaniem możliwości jakie na tym polu daje nowoczesna technologia. Można w tym celu wykorzystywać między innymi przekazy multimedialne, które coraz taniej można przygotowywać, a jednocześnie są one w stanie wzbudzać znacznie większe zainteresowanie ze strony samych turystów. Nadal najlepsze źródła informacji dla turystów, jeśli idzie o noclegi możemy znaleźć w dość wychodzących z mody formułach, jak informacja telefoniczna. Bazy internetowe w tym względzie nie są, jak na razie dobrze ze sobą połączone w związku z tym poszukiwanie różnych informacji nadal jest czasochłonne. Oczywiście najlepszym sposobem poszukiwania takich informacji jest obecnie Internet. W coraz większym stopniu za jego pośrednictwem możemy zarówno uzyskiwać informacje, jak tez dokonywać płatności, czy też rezerwacji. Na tym polu można, jednak liczyć na znacznie większe rozbudowanie takich baz, zwłaszcza ze strony mniej popularnych miejscowości, jak i właścicieli poszczególnych miejsc noclegowych. W tym względzie wielu z właścicieli nadal zamiast rozbudowanych stron promocyjnych decyduje się jedynie na zamieszczenie w sieci prostych wizytówek.

 

Tagi:

Polskie kurorty w górach

W coraz większym stopniu polskie miejscowości zaczynają przyciągać nie tylko polskich turystów, ale także zagranicznych. W tym względzie szczególnie dotyczy to polskich miejscowości w górach. W nich zagraniczni turyści mogą liczyć na znacznie niższe ceny, niż w innych górskich rejonach Europy. W związku z tym zainteresowanie rośnie, a co za tym idzie między inny zwiększa się ruch w polskich górach. Powstają, stąd między innymi obawy związane za dużym ruchem w polskich górach, który negatywnie może wpływać na przyrodę. Jest to oczywiście związane z tym, że wyjazdy do Polski głównie związane są z rekreacją jaką jest chodzenie po górach. W tym względzie jedynie Krynica nadal w pełnym tego słowa znaczeniu pozostaje kurortem, gdzie możemy znaleźć bardzo różnorodną formę spędzania wolnego czasu. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy turyści mają przyjeżdżać w różnych celach, także do znacznie mniej popularnych i mniejszych miejscowości górskich. Jak na razie niestety w Polsce mamy między innymi zbyt mała ilość stoków, czy tras narciarskich. W związku z tym na tych istniejących najczęściej nie jest wcale łatwo znaleźć miejsce. Sporym mankamentem wielu miejscowości jest, także dojazd, gdzie mamy do czynienia ze starymi wersjami dróg. Jest to między innymi spory problem dla Zakopanego, ale obecnie powoli zmienia się to, choć nie każda miejscowość w polskich górach jest w stanie pozwolić sobie na duże inwestycje w infrastrukturę. W związku z tym, także baza noclegowa, choć budowana w wysokiej jakości jest nadal zbyt mała, jak na potrzeby jakie pojawiają się na rynku, zwłaszcza w okresach wzmożonego ruchu. Jest to szczególnie istotne nie tylko, by pozyskiwać na tym  polu znacznie większe ilości turystów z poza granic Polski, ale także by móc w tym względzie przyciągać znacznie większe ilości turystów z Polski. W takim przypadku znacznie bardziej potrzebna jest odpowiednia w tym zakresie różnorodność, jeśli idzie o ofertę jaką w tych miejscowościach możemy znaleźć na rynku.

Tagi:

Podobne

W coraz większym stopniu jako turyści jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wyjazdy poza granice kraju. W tym względzie zdecydowanie szukamy znacznie cieplejszych krajów, a jednocześnie lepiej przygotowanych pod względem bazy w stosunku do tego, co na tym polu możemy znaleźć w Polsce. Można powiedzieć, że znaczna część turystów, którzy mogliby w Polsce korzystać z bazy noclegowej, czy różnego rodzaju wyjazdów ucieka z Polski. Wynika to między innymi z braku znaczących różnić cenowych w porównaniu do możliwości spędzania wolnego czasu w Polsce. Na tym polu zdecydowanie królują wyjazdy do ciepłych krajów Północnej Afryki. W tym przypadku możemy liczyć podobnie, jak w krajach Europy południowej, zwłaszcza tych, które wyszły, taki jak Polska z komunizmu na niskie ceny, które oczywiście kumulują zainteresowanie takimi wyjazdami. Na pewno na tym polu wiele osób jest zainteresowanych dobrą organizacją takich wyjazdów. Niestety w Polsce kurorty zimowe nadal nie mają odpowiedniej infrastruktury noclegowej w różnych cenach. Szwankuje na tym polu, także kwestia związana z różnymi promocjami, choćby na wyciągi narciarskie. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja nad polski morzem. Jednak nie jest ono w stanie rywalizować z ciepłymi morzami w innych krajach europejskich. Wiele regionów w tym względzie zaczyna szukać swoich szans na polu turystyki w różnego rodzaju wyjazdach ekologicznych. Na tym polu mamy znacznie większe możliwości ze względu na mniej rozwiniętą infrastrukturę miejską, czy liczne regiony wiejskie. W coraz większym stopniu jest to w stanie przyciągać turystów z zagranicy. Jednak Polacy na takie wyjazdy decydują się, co najwyżej w okresach weekendowych. Można powiedzieć, że znacznie gorzej jest w Polsce z dobrze przygotowanymi wyjazdami mającymi w swoim zakresie wiele możliwości oferowania różnego rodzaju spędzania wolnego czasu.  Na tym polu w związku z tym przegrywamy walkę z typowymi regionami turystycznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o polskiego turystę.