Wspaniałe wakacje

najlepsze zakątki naszego globu
Różnice regionalne w rozwoju turystyki w Polsce

Turystyka w Polsce rozwija się coraz bardziej intensywnie. W tym względzie w coraz większym stopniu widać zainteresowanie tego rodzaju dochodami ze strony firm prywatnych i osób indywidualnych. Jednak na tym polu nadal możemy obserwować znaczne różnice regionalne. Oczywiście najbardziej intensywnie w tym względzie rozwijają się duże miasta. W tym przypadku turystyka nie tylko dotyczy zwykłej rekreacji, czy też zwiedzania ciekawych miejsc. W znacznym stopniu dotyczy ona, także podróży służbowych, czy też wyjazdów w celach leczniczych. Oczywiście takie miasta, jak Kraków równie intensywnie żyją ze swoich zabytków. Jednak w tym względzie widać znaczne różnice między innymi pomiędzy rozwojem jaki możemy obserwować na Pomorzu Polski, czy też w Wielkopolsce, a Wschodnią Polską. W tym względzie w coraz większym stopniu można zauważyć zainteresowanie działaniami związanymi z turystką w mniejszym wymiarze. Polska Wschodnia ma znacznie ciekawsze walory pod względem krajobrazu, który w wielu rejonach nie został zmieniony przez działalność człowieka tak intensywnie, jak region zachodnio-północny Polski. W związku z tym możemy między innymi znajdować tam nieuregulowane rzeki, czy naturalne jeziora. Szczególnie rejony związane z puszczą białowieską mogą w tym względzie spokojnie konkurować z Mazurami. Na razie brakuje tam jednak odpowiednio rozbudowanej infrastruktury, zwłaszcza dojazdowej. Nie ma, także odpowiedniej ilości wysokiej klasy miejsc noclegowych. O ile w tym względzie Mazury zdecydowanie nastawiają się na turystów bogatych, o tyle regiony Wschodnie nie mają odpowiedniej ilości miejsc właśnie dla takich turystów. Z drugiej strony są na tym polu znacznie więcej oferować turystom o znacznie mniej zasobnym portfelu. Tego rodzaju rozwarstwienie nie jest oczywiście korzystne zamyka, bowiem rozwój turystki w danym regionie jedynie na turystów z jednej grupy dochodowej, czy też na takich którzy są w stanie przyjąć znacznie gorsze warunki wypoczynku. Brakuje na tym polu oczywiście, także znacznie bardziej intensywnej promocji, na którą brakuje znów środków finansowych.

Tagi:

Szukanie noclegów w Internecie

Korzystanie z Internetu jest coraz bardziej popularne w różnych jego aspektach. W tym względzie oczywiście może chodzić zarówno na spędzaniu wolnego czasu, jak też szukanie cennych informacji. Na pewno w tym względzie w coraz większym stopniu sieć elektroniczna jest potrzebna w sytuacji dokonywania różnego rodzaju selekcjonowania informacji między innymi związanych z usługami, czy produktami. W tym względzie jest to szczególnie ważne, gdy chcemy planować znacznie bardziej racjonalnie między innymi naszą podróż, czy wycieczkę. W tym przypadku znacznie szybciej jesteśmy w stanie znaleźć nie tylko pasujące nam oferty, ale także atrakcyjne cenowo. Jednak nadal pod tym względem szukanie wiadomości w polskim Internecie nie jest łatwe. Po pierwsze możemy spotkać się w tym względzie  z licznymi, w tym komercyjnymi bazami, gdzie nie będziemy w stanie uzyskać wszystkich potrzebnych nam informacji. W takim przypadku mamy, więc bazy turystyczne regionalne,  które nie zawsze są odpowiednio szybko aktualizowane. W tym względzie jest to szczególnie ważne, by w jednym miejscu nie tylko znaleźć informacje o hotelach, noclegach, ale także o dostępności atrakcji turystycznych w danym regionie. Dodatkowo nie ma odpowiedniej ilości stron w różnych językach europejskich, ale oczywiście nie takich, które są tłumaczone, ale prowadzone specjalnie dla turystów z zagranicy. W związku z tym, by zaplanować cały wyjazd w odpowiedni sposób musimy często odwiedzić wiele miejsc. To oczywiście zajmuje znacznie więcej czasu, niż w przypadku, gdy decydujemy się na wyjazd do krajów, gdzie turystyka jest na wysokim poziomie. Tam możemy znaleźć strony prowadzone zarówno przez różne regiony, jak też organizacje państwowe, gdzie w jednym miejscu jesteśmy w stanie znaleźć wszystkie potrzebne nam informacje. Dzięki temu znacznie łatwiej jest zaplanować zarówno czas jaki potrzebny jest nam na zorganizowanie danej wycieczki, czy też jej odbycie. Równie ważne jest policzenie kosztów, tak by móc porównać je z innymi możliwościami wyjazdów jakie w danej chwili są nam dostępne.

Tagi:

Gdzie spędzać wakacje w Polsce

W przypadku decydowanie się na spędzanie wakacji w Polsce nadal nie mamy odpowiedniego wyboru. Jednak w coraz większym stopniu możemy decydować się na tym polu na coraz ciekawsze sposoby spędzania wolnego czasu. Coraz większa liczba regionów w Polsce nastawia się na turystykę i możemy tam znaleźć ciekawe oferty zarówno pod względem rekreacyjnym, ale także finansowym. Na pewno, jeśli idzie o poszczególne regiony nadal pod tym względem górują Mazury, co pokazują liczne rankingi. Możemy tam liczyć na znacznie większe możliwości znalezienia różnych form noclegu. Począwszy od tych pod namiotem, a skończywszy na hotelach. Ważne jest to, że możemy też korzystać z coraz liczniejszych tańszych, ale na odpowiednim poziomie form wypoczynku. W tym względzie ważne jest też to, ze niestety spotkamy się tam z coraz liczniejszą liczbą turystów, którzy zainteresowani są wypoczynkiem na Mazurach. Jednak zawsze możemy połączyć naszą rekreację między innymi w wypadem na Warmię, która jest znacznie mniej popularnym rejonem Polski, ale gdzie możemy znaleźć wiele atrakcji, zwłaszcza w postaci zabytków. Na pewno popularnym miejscem, szczególnie zimą są polskie góry. Jednak niskie ceny dla turystów z zagranicy znacznie bardziej powodują, że będzie nam trudniej między innymi znaleźć szybko w tanie miejsce noclegowe. Szczególnie w okresach wzmożonych okresów turystycznych, jak święta, czy Nowy Rok nie ma sensu się tam udawać. Na pewno nieodkrytym jeszcze rejonem w Polsce jest ten we Wschodniej części. Możemy tam liczyć na atrakcje turystyczne w takich miastach, jak Sandomierz, czy Kazimierz. Jest to znacznie mniej popularne miejsce w związku z tym szczególnie godne polecenia jest dla osób poszukujących spokoju na wakacjach agroturystycznych. Oczywiście zawsze można wyjechać nad polskie morze, gdzie zdecydowanie najłatwiej będzie nam znaleźć miejsce noclegowe, gdyż w tym rejonie jest ona dobrze rozbudowana. Jednak musimy mimo, że nie należy polskie morze do ciepłym w okresie lata liczyć się ze sporymi ilościami turystów w rejonie.

Tagi: ,

Turyści w dużych miastach Polski

Szczególnie intensywnie w Polsce są oczywiście odwiedzane z różnych powodów duże miasta. Jedne mają walory czysto turystyczne, gdy inne biznesowe. Na pewno do tego pierwszego rodzaju miast możemy zaliczyć między innymi Kraków. W tym względzie spotkamy się w nim zarówno z bardzo rozbudowanymi miejscami kultury takimi jak teatry.  Z drugiej strony możemy korzystać też z festiwali sztuki, czy muzyki. Ważnym aspektem w tym względzie jest, także to, że Kraków ze względu na brak zniszczeń wojennych ma zachowane zabytki historyczne, które są przyciągającą atrakcja turystyczną. Nie tyko dla osób zainteresowanych historią, czy zwiedzaniem, ale także architekturą. W tym przypadku Kraków jest specyficzny pod tym względem, gdyż łączą się w nim różne style począwszy od średniowiecznych, a skończywszy na tych z różnych kultur, jak austriacka, polska, czy żydowska. Po drugiej stronie mamy w tym względzie miasta, które znacznie bardziej nastawiają się na rozwiązania biznesowe. Tutaj można wymienić najszybciej rozwijające się miasta w Polsce, jak Warszawa, Czy Poznań. W tym względzie możemy spotkać się z nieco innym nastawieniem, jeśli idzie o rozwój bazy hotelowej i noclegowej. Znacznie bardziej liczy się w tym względzie dostępność i różnorodność cen. Znacznie chętniej miasta te są odwiedzane właśnie ze względu na inwestowanie w Polsce pieniędzy na płaszczyźnie gospodarczej. Jako duże aglomeracje są one w stanie zapewnić dużą liczbę siły roboczej. Jednak miasta te nie zapominają również o intensywnym rozwoju, zwłaszcza miejsc związanych z kulturą. W ten sposób są w stanie pozyskiwać różnego rodzaju turystów. Oczywiście w Polsce równie ważne jest to, że rozwija się, także sport, a co za tym idzie turystyka jaka związana jest z kibicowaniem swoim drużynom i wyjazdami na ważne wydarzenia sportowe. Na tym polu możemy zdecydowanie obserwować najbardziej intensywny rozwój. Wiąże się to zarówno z sukcesami w wielu dziedzinach sportu, jak też z dużymi inwestycjami w te dziedziny przez biznes.

Tagi: , ,

Wyjazdy nad polskie morze

Decydowanie się na organizowanie wakacji, czy też urlopu w Polsce nadal nie jest wcale łatwą sprawą. W tym względzie oczywiście polskie morze niej jest w stanie konkurować z ciepłymi mrozami w Europie. Jest ono jednak często wybierane przez polskich turystów. W tym względzie na pewno sporym mankamentem są choćby ceny. Nie różnią się one niestety zbytnio właśnie od tych jakie spotkamy w Odessie, Valencii, czy krajach Maghrebu. Jest to o tyle dziwne, że w tym względzie polskie miejscowości takie, jak Kołobrzeg, Ustka i tym podobne nie są w stanie poszczycić się nie tylko możliwością dostępu do odpowiednio rozbudowanej bazy atrakcji turystycznej, ale także noclegów. W tym przypadku, gdy nie zdecydujemy się na rezerwowanie miejsca z odpowiednim wyprzedzeniem możemy mieć spore problemy z miejscem noclegowym. W odróżnieniu o wielu turystycznych krajów europejskich niestety w Polsce nie znajdziemy licznych miejsc, gdzie będziemy mogli zatrzymać się na przeczekanie. W tym względzie prawie nie występują u nas biwaki. W znacznym stopniu możemy korzystać z kempingów, które niestety nie są strzeżone. W związku z tym można obserwować w tym względzie zdecydowane nastawienie na bazę hotelową. Szczególnie duże hotele mogą poszczycić się w Polsce odpowiednią ilością wolnych miejsc. Niestety w tym względzie znacznie trudniej znaleźć jest miejsca o znacznie niższym komforcie. Takie jak pensjonaty, motele, czy też zajazdy. W związku z tym nie tylko spędzanie wolnego czasu w miejscowościach nadmorskich może być męczące, ale także sama podróż po Polsce. W związku z tym tego rodzaju decyzje o wyprawianiu się nad polskie morze najlepiej jest robić z odpowiednim wyprzedzeniem. W takim przypadku możemy liczyć na to, że nie spotkamy się z problemami. Podróżowanie po Polsce osobom, które lubują się w wyjazdach spontanicznych można zdecydowanie odradzić, gdyż w takim przypadku bardzo łatwo można stracić przyjemność ze spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza, gdy przyjdzie nam spać pod gołym niebem bez żadnej ochrony.

Tagi: ,

Podobne

Podejście do spędzania wolnego czasu jest oczywiście różne. Jednak obecnie w coraz większym stopniu można zauważyć na świecie tendencję do łączenia wypoczynku z aktywnością fizyczną. W coraz większym stopniu turyści są zainteresowani takimi miejscami, gdzie mogą poczuć dreszcz adrenaliny, czy też wypocząć na świeżym powietrzu. W tym względzie w coraz większym stopniu w różnych regionach Polski można z tego rodzaju miejsca korzystać .jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy decydujemy się na taki wypoczynek w regionach, gdzie możemy spotkać w dużym stopniu miejsca, gdzie nie ma silnego wpływu przemysłu. Pod tym względem na pewno jest jeszcze sporo do zrobienia. Niestety nawet w takich regionach, jak Mazury, czy też Kaszuby nie jesteśmy w stanie poszczycić się miejscami noclegowymi, którzy w tym względzie byłyby w stanie przyciągać turystów o różnej skali zamożności. Jest to szczególnie ważne, gdyż z aktywnej formy wypoczynku szczególnie lubią korzystać ludzie młodzi. W związku z tym oni najczęściej decydują się letnią porą na wyjazdy w góry. W tym względzie w Polsce najbardziej szwankuje podejście do rozwijania rożnego rodzaju form spędzania wolnego czasu. O ile zimą mamy coraz lepszą ofertę, jeśli idzie zarówno o wyciągi narciarskie, czy podejście do promocji na modłę znanych kurortów europejskich. O tyle latem możliwości spędzania wolnego czasu w górach nadal są ograniczone, jeśli chodzi w tym względzie o korzystanie z różnorodnego programu spędzania wolnego czasu. Oczywiście można na tym polu obserwować pozytywne zmiany, ale nadal możemy w tym względzie odczuwać niedosyt. Jest nadal niestety mało możliwości w Polsce aktywnego spędzania wolnego czasu. Nie doczekaliśmy się nawet w tym względzie dużego maratonu w jakimś dużym polskim mieście. W związku z tym zarówno Polscy turyści, jak zwłaszcza ci przyjeżdżający z zagranicy, jeśli chcą korzystać z tego rodzaju spędzania wolnego czasu muszą poświęcić sporo czasu, by móc tego rodzaju ofertę znaleźć na rynku ofert turystycznych.