Wspaniałe wakacje

najlepsze zakątki naszego globu
Dlaczego warto korzystać ze SPA?

49Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto korzystać z tak popularnych w ostatnich latach pobytów w SPA. Liczne ośrodki kuszą atrakcyjnymi warunkami pobytu, a znajdujące się w ich ofercie zabiegi kosmetyczne są dostosowane do potrzeb niemal każdego. Dla niej i dla niego, dla kobiet w ciąży oraz dla szukających skutecznego sposobu na walkę ze stresem – tak szeroki asortyment sprawia, że wypocząć w takim miejscy może każda osoba.
Czy warto? Zdaniem ekspertów warto. Takie ośrodki są miejscami, w których najlepiej można odpocząć od codziennych problemów. Beztroski relaks oraz odpowiednio dopasowane zabiegi mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia i urody. Już niejedna Polaka mogła się o tym przekonać na własnej skórze.
Współczesne ośrodki zajmujące się wykonywaniem zabiegów bazujących na wodzie i jej leczniczych właściwościach mogą zaskoczyć swą ofertą. Można w nich znaleźć zarówno zabiegi poprawiające stan cery, jak i te, które wpływają na całe ciało. To miejsce, w którym można poprawić wygląd swych paznokci, a jednocześnie skorzystać z tak cennych dla zdrowia masaży. To jednak przede wszystkim możliwość wypoczynku oraz oderwania się od codziennych obowiązków.

Turystyka górska

Modne turystycznie rejony w Polsce to niewątpliwie Tatry oraz północna część kraju. Polacy tendencyjnie wybierają te dwa kierunki w czasie urlopów niezależnie od tego czy jest to lato czy zima. Oczywiście nadbałtyckie miejscowości cieszą się większą popularnością latem, jednak to góry stanowią atrakcję niezależnie od pogody. Mao jednak który Polski turysta bierze pod uwagę inne miejsca niż Tatry czy Bieszczady. Tymczasem turystyka górska w naszym kraju ma dla jej miłośników o wiele więcej a trakcji.

Choćby same Karkonosze posiadające liczne pasma oraz trasy przystosowane zarówno do piechurów bardziej wymagających, jak i tych początkujących, ale przede wszystkim są bogate w ścieżki rowerowe umożliwiające uprawiane tego jakże ciekawego zajęcia.

Innym sportowym wyzwaniem może być wspinaczka. Karkonosze razem z Rudawami Janowickimi stanowią idealne miejsce dla wspinaczy i są o wiele bezpieczniejsze niż chociażby Jura Krakowsko Częstochowska. W górach tych jest o wiele spokojniej niż w samych Tatrach, a atrakcji raz pięknych widoków nie brakuje, podobnie jak miejsc noclegowych.

Źródła termalne- zdrój zdrowia i relaksu.

Pewnie nie jeden zastanawia się, jaka różnica oprócz ceny jest pomiędzy kąpielą w ciepłym źródle a tą tradycyjną kąpielą w wannie pełnej gorącej wody. Otóż dla tych, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości- różnic oczywiście jest więcej.
Woda termalna to ta, która wypływa z głębi ziemi. Swoją temperaturę zawdzięcza albo właśnie tej głębokości, albo bliskości ognisk wulkanicznych. Dzięki ciśnieniu, woda wydostaje się na powierzchnię, a przepływając przez poszczególne warstwy ziemi staje się wysoko zmineralizowana. Taka czysta, ciepła i pełna minerałów woda ma mnóstwo leczniczych właściwości. Kąpiele w niej pozwalają się zrelaksować, rozluźnić mięśnie, są więc doskonałym miejscem na odpoczynek. Ponadto wspomaga układ krążenia, układ nerwowy, łagodzi dolegliwości skórne oraz bóle reumatyczne. Polecane są więc osobom w każdym wieku. Są bowiem bezpiecznym sposobem na zaczerpnięcie odrobiny zdrowia i relaksu. Dużym plusem jest również to, że możemy się na nie zdecydować zarówno latem, jak i zimą.

Jak wykorzystać okres jesienno-zimowy

41Przez wzgląd na pracę wiele osób przekłada wakacje na sezon jesienno-zimowy. Taka wycieczka ma wiele zalet ponieważ wiąże się ona z komfortem oraz oszczędnościami w postaci wysokich rabatów przy wyborze danej oferty. Jesień to to tzw. martwy okres turystyki zarówno polskiej jak i zagranicznej, biura podróży nie cieszą się wtedy zbyt wielkim zainteresowaniem. Aby zrekompensować brak turystów, tworzą korzystne oferty wyciecze w promocyjnych cenach.
Jesień to również czas, podczas którego kończą się wakacje a przeciętny Polak wraca codziennych obowiązków, dzięki temu będąc na urlopie uchronimy się od kolejek oraz zatłoczonych miejsc. Gdy w naszym kraju czekamy na śnieg w wielu pięknych zakątkach Europy mieszkańcy walczą z 40 stopniowym upałem. Grecja, Kreta, Cypr to tylko kilka z państw, do których możemy się wybrać w tym czasie.
Wybierając biuro podróży najlepiej sprawdzić czy jest ono rekomendowane przez rzetelne serwisy turystyczne, zabezpieczymy się dzięki temu przed ich coraz głośniejszymi problemami finansowymi.

Relaks w SPA. Wypoczynek tylko dla kobiet?

Jeszcze do niedawna pobyt w SPA uważany był za formę wypoczynku zarezerwowaną niemal wyłącznie dla kobiet. Panowie unikali takich miejsc, czego głównym powodem była męska duma. Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zabiegi kosmetyczne dla panów na stałe pojawiły się w ofertach takich ośrodków, a wiele z nich ma również atrakcyjne pakiety dla par. Dzięki temu można połączyć romantyczny wyjazd za miasto z troską o zdrowie i urodę.
Panowie mogą skorzystać w wielu ciekawych możliwości. Masaże oraz kąpiele to tylko nieliczne ze stałych punktów w ofertach kierowanych do nich. Mogą tu zrelaksować się, co wyjdzie na zdrowie przepracowanym panom. Mają również możliwość skorzystania z zabiegów poprawiających wygląd skóry, które są przeznaczone tylko i wyłącznie dla nich. Aby dopasować się do męskich gustów, w wielu ośrodkach stosowane są zabiegi z wykorzystaniem piwa. Są one najlepszą zachętą dla tych panów, których trudno przekonać do zadbania o siebie w inny sposób. Warto skorzystać z takich ofert, gdyż mogą one znacznie poprawić jakość życia.

Czym jest SPA?

2Pojęcie SPA na stałe zagościło w polskim języku, często jednak bywa stosowane w niewłaściwy sposób. Dla wielu osób pod tym określeniem kryją się tylko i wyłącznie zabiegi kosmetyczne. W rzeczywistości sprawa wygląda jednak inaczej.
SPA to nic innego, jak zabiegi oparte na leczniczych właściwościach wody. Znane były one już w starożytności. Sauny oraz masaże, kąpiele z dodatkami olejków aromatycznych oraz ćwiczenia w wodzie znane były już mieszkańcom starożytnego Rzymu. Korzystali z nich w trosce nie tylko o higienę i swój wygląd, ale również o zdrowie.
Dziś oferta ośrodków zajmujących się taką właśnie formą działalności jest znacznie bardziej urozmaicona. Obok masażu oraz kąpieli leczniczych można w niej znaleźć liczne zabiegi kosmetyczne. Takie ośrodki skutecznie łączą działalność leczniczą z biologiczną odnową. Efekty wykonywanych w nich zabiegów mogą okazać się korzystne zarówno dla urody, jak i dla zdrowia. Ważna jest również panująca w takich miejscach atmosfera, dzięki której każdy może się zrelaksować i uciec od codziennych problemów. A taki wypoczynek należy się każdemu z nas.

Wyprawy pełne emocji

Coraz chętniej spędzamy czas wolny aktywnie. Podobnie jest też z wycieczkami. Turystom nie wystarcza już spokojna wycieczka autokarowa połączona ze zwiedzaniem zabytków oraz kupowanie pamiątek na bazarach. Coraz chętniej się gamy po plany wycieczek bardziej ekstremalnych, w miejsca dzikie i odległe. Ludzie chętniej niż z gotowych pakietów w biurach podróży korzystają z ofert lokalnych przewodników lub organizują wyjazdy na własną rękę.

Chętnie wybierzemy się zarówno nurkować w przepięknych akwenach wodnych, jak i przejdziemy przez kawałek Puszczy Amazońskiej. Dreszczyk emocji zapewniają też wyprawy sportowe połączone ze skokiem ze skały lub wspinaczką. Wycieczki rowerowe po najodleglejszych zakątkach świata czy też wędrówki górskie lub ostatnio popularne piesze wycieczki z jednym plecakiem na plecach przez kilka kontynentów. Podróżne tego typu często bywają tańsze i bardziej ekscytujące niż te oferowane prze biura podróży, co daje im większe uznanie wśród turystów i czyni bardzo popularnymi w ostatnim czasie.

Podobne

Nastawienie się jedynie na turystykę historyczną nie jest najlepszym pomysłem. Dawne myślenie w stylu Polska zabytkami stoi jest na pewno błędne. W tym względzie obecnie turysta liczy na znacznie bardziej rozbudowany program wycieczek, niż tylko zwiedzanie. Oczywiście istnieje gałąź związana jedynie z odwiedzaniem miejsc historycznych, jednak w tym względzie tego rodzaju miejsca trzeba umieć w odpowiedni sposób pokazać. Na pewno można to zobaczy, gdy jedzie się odwiedzić zamki we Francji. W tym względzie na pewno w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. Między innymi brakuje hoteli w historycznych miejscach, co jest w stanie przyciągać spore ilości turystów. Słabo promowana jest Polska kuchnia, nawet ta regionalna, co oczywiście powoduje brak zainteresowania, zwłaszcza ze strony trustów z poza granic naszego kraju poszukiwaniem tego rodzaju atrakcji. Na tym polu szczególnie ważne jest odpowiednie restaurowanie takich miejsc, które są w stanie znacznie lepiej się prezentować. Niestety w Polsce nawet wiele dobrze zachowanych zamków Krzyżackich jest bardzo często niedostępnych dla turystów ze względu na ich remont. W tym względzie oczywiście w odróżnieniu od zachodnich krajów nie ma odpowiedniej informacji turystycznej, która tego rodzaju remonty byłaby w stanie znacznie wcześniej przedstawić na stronach internetowych. W związku z tym bez odpowiedniego planowana bardzo często można na tym polu niestety spotkać się z trudnościami, jeśli tego rodzaju wycieczka nie jest w odpowiedni sposób przygotowana. W związku z tym mimo posiadania w Polsce licznych zabytków takich, jak całe miasta typu Sandomierz, czy Kazimierz nie ma ich odpowiedniej promocji. W tym względzie na pewno znacznie zmienia się ta sytuacja pod wpływem działań samorządowych i lokalnych. Jednak nie ma w tym względzie odpowiedniej centralizacji tych działań i włączenia się w nie silniej organizacji rządowych. Takie nastawienie między innymi cechuje kraje żyjące z turystyki, jak Francja, czy Hiszpania, gdzie tego rodzaju podejście do turystki jest standardem.