Wspaniałe wakacje

najlepsze zakątki naszego globu
Turysta na szlaku

Wędrówki górskimi szlakami mogą być niezapomniana atrakcja wakacyjnego wypoczynku. Góry są jednak specyficznym miejscem, a turystyczne wypady na górskie szlaki, mogą być nie lada wyzwaniem. Nie tylko pod względem stopnia trudności, na jakie są poklasyfikowane górskie szlaki, nie tylko pod względem ich długości i czasu potrzebnego na ich pokonanie, ale przede wszystkim pod względem niebezpieczeństwa i niemiłych niespodzianek, jakie mogą nas tam napotkać. Zły ekwipunek, złe wyposażenie i ubranie, brak doświadczenia, ale i lekceważenie warunków pogodowych, są bardzo często skutkiem wypadków w górach, jakich następstwa mogą być bardzo różne. Na zimno i deszczową pogodę trzeba być odpowiednio przygotowanym. Na śnieg i oblodzenia w wysokich partiach gór musimy mieć odpowiedni sprzęt. Na upał i słoneczny skwar, potrzebne nam będzie okrycie głowy i odpowiedni zapas napojów. Choć turystyka na szlakach górskich, może być niebezpieczna, zawsze da nam ogromna satysfakcje i radość jeśli będziemy odpowiedzialni.

Znane formy turystyki

Do najpopularniejszych form turystycznych będzie wypoczynek na łonie natury, związany z agroturystyką, która oferuje udane wakacje z dala od gwaru ulicznego, i zapełnionych miast przez ludzi. Na łonie natury, szczególnie, jeśli niedaleko znajdują się atrakcje oraz dostęp chociażby do wody można wypocząć najefektywniej. Propozycje zrobienia sobie grilla na działce, obcowanie z dzikimi zwierzętami, korzystanie z tego, co oferuje gospodarz, są bardzo trafnym rozwiązaniem na zaplanowanie ciekawych wakacji. Równie znaną formą turystyki będzie również turystyka sportowa, która jest alternatywą dla turystyki krajoznawczej, czy poznawczej. Turystyka sportowa łączy wiele dyscyplin sportowych, i jest wyjątkowo aktywnym sposobem na spędzenie urlopu. Błogie lenistwo nie każdemu służy, a ekstremalne sporty dostarczają tyle adrenaliny i wrażeń, ze jest to czasami lepsza odskocznia od pobytu przez cały dzień na plaży. Turystyka sportowa jest coraz popularniejsza, i z takiej formy korzystają już nie tylko młodzi, ale również starsze osoby.

Górskie krajobrazy – u szczytu gór

image Zwolennicy aktywnego wypoczynku, a w szczególności pasjonaci gór wiedzą, co to są górskie krajobrazy, i jak wygląda panorama z górskiego szczytu. Górskie krajobrazy w zależności od zakątka, w jakim się znajdujemy, a mowa jest o polskich Tatrach, są bardzo zróżnicowane i odmienne. Zupełnie inny pejzaż rozpościera się z Kasprowego Wierchu, czy Giewonta, a inny ze Świnicy, Kościelca , czy przełęczy Zawrat. Zupełnie innym zakątkiem gdzie jest przepiękny widok będą górskie stawy w Dolinie Gąsienicowej, lub nad Morskim Okiem. Zdobyć wysoki szczyt i mieć przyjemność naocznie podziwiać panoramę Tatr to nie lada satysfakcja i powód do dumy. Górskie krajobrazy to wkomponowane w malownicza przyrodę schroniska górskie leśne strumienie, ale i wodospady, czy malowniczo rozciągające się doliny i wąwozy. Nie sposób zapomnieć o jaskiniach, jakie są zupełnie innymi atrakcjami. Zwierzęta, oraz ptaki to także elementy górskich krajobrazów widzianych nie tylko ze szczytów, a będących nie lada atrakcją w momencie spotkania z nimi na żywo.

Najpopularniejsze szlaki górskie

image Pisząc o wypoczynku w górach najczęściej mamy zapewne na myśli nasze polskie Tatry, Bieszczady, czy Beskidy. Każde z tych pasm górskich różnią się znacząco od siebie i w każdych z nich możemy wypoczywać w zupełnie inny sposób i innej formie. Bieszczady to wycieczki piesze po niezbyt wysokich wzniesieniach, lecz najmniej dotknięte ręką cywilizacji. Z kolei Beskidy to góry, gdzie znajdziemy zupełnie inne szlaki górskie, rowerowe, a nawet szlak konny. Jest masa atrakcji zarówno latem jak i zima gdzie z chęcią przyjeżdżają turyści by szusować na nartach. Tatry natomiast to nasze najwyższe góry o charakterze alpejskim, gdzie możemy tak uprawiać wspinaczkę wysokogórską i zdobywać wcale nie łatwe szczyty, jak i korzystać ze szlaków nizinnych w dolinach otoczonych szczytami górskimi. Najpopularniejszymi szlakami górskimi w Tatrach, będą wycieczki nad Morski Oko, Giewont, czy Kasprowy Wierch. Sama w sobie atrakcja w Zakopanem jest szlak na Gubałówkę, czy wycieczka na Wielka Krokiew, gdzie znajduje się nasza największa naturalna skocznia narciarska.

Jakie atrakcje turystyczne czekają nas w górach?

Góry zarówno w zimę, jak i latem są atrakcyjne dla turystów nie tylko pod względem swoich walorów klimatycznych, ale i innych atrakcji turystycznych. Prócz wycieczek po górach, czy zimowych możliwościach szusowania po trasach zjazdowych, w naszych polskich górach znajdziemy termalne źródła z leczniczymi walorami, jakie mogą nam w zupełnie inny i niekonwencjonalny sposób spędzić tam wypoczynek. Atrakcjami w górach może być i regionalna kuchnia, jakiej nigdzie indziej nie skosztujemy w naszym kraju, ale i miejscowe regionalne przysmaki takie, jak oscypki, bryndza, czy regionalne nalewki. Kolejnymi atrakcjami, jakie czekają na nas w górskich miejscowościach mogą być wyciągi krzesełkowe, kolejki gondolowe, czy kolejki górskie, jakie zawiozą nas w wysokie partie gór bez potrzeby wykonania fizycznego, czasami wielogodzinnego mozolnego wysiłku. Widoki z takich miejsc mogą być naprawdę zadziwiające i zapierać dech w piersiach. Atrakcyjne może być również spotkanie na szlaku turystycznym dzikiego zwierzęcia, jakie występuje tylko w górach.

Wylegiwanie na plaży – sposób na udany odpoczynek

image Najlepszym rozwiązaniem dla wielu osób organizujących sobie urlop nad morzem, czy jeziorami jest wylegiwanie się całymi dniami na plażach, oczywiście wtenczas, kiedy dopisuje pogoda. Alternatywą dla spędzania czasu na plaży będzie między innymi spacerowanie, pływanie, czy uprawianie sportów, albo korzystanie z przygotowanej, zwykle bogatej oferty turystycznej. Przepiękne widoki, wszechobecne restauracje, sklepy z pamiątkami, ciekawe zabudowania, dostęp do dodatkowych atrakcji, to wszystko skutkuje w doborowym spędzeniu czasu wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Na wakacje zwykle wyjeżdżamy z bliskimi lub znajomymi, więc pomysłów w takim przypadku nie brakuje na urlop, i na możliwość spędzenia razem wczasów. Udany odpoczynek gwarantuje przede wszystkim oderwanie się od szarej rzeczywistości choć na chwilę, i zakosztowanie uroków turystycznego, beztroskiego życia. To sposób na popas, i na spędzenie czasu z bliskimi, z którymi trudno jest wyegzekwować czas poza wakacjami ze względu na prace i inne obowiązki.

Turystyka dla dzieci i młodzieży

Wakacje, czy ferie, są specyficznym okresem, gdzie nasze najmłodsze pociechy, oraz starsza młodzież ma możliwość wypoczynku. Ta grupa uczestników turystycznych obozów, czy kolonii jest szczególnie wymagająca, wymaga szczególnej opieki, i potrzebuje skonkretyzowanego planu zajęć na kolejne dni pobytowe. Jedna z popularniejszych, krótkich form wypoczynku młodzieży są tak zwane zielone szkoły, gdzie przez kilka dni odpoczynek, turystyka, powiązane są z dydaktyczną i edukacyjna formą spędzania wolnego czasu. Zorganizowane pobytowe imprezy tego typu cieszą się ogromna popularnością poprzez idealne warunki socjalno – gastronomiczne, jak i dobór bardzo atrakcyjnych miejscowości, niekoniecznie znajdujących się w naszym kraju, ale i za granicą, dostarczających wiele atrakcji turystycznych, i niezapomnianych na długo wrażeń. Obozy tematyczne, czy kolonie, to również lubiana przez dzieci forma wypoczynku, gdzie nawiązują nowe znajomości, nabywają nowych doświadczeń, a przy tym uczą się samodzielności.

« Poprzednie wpisy

Podobne

Oczywiste jest, że niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy i czy jesteśmy w domu, czy na wakacjach, posiadamy różne swoje potrzeby i tym samym koniecznie musimy decydować się na to, żeby je zaspokajać. Od czasu do czasu potrzebujemy sobie coś kupić, czasem chcemy zjeść coś na mieście. W czasie pobytu na wakacjach jest podobnie. Dlatego też warto odpowiednio się do tego przygotować i nie liczyć na to, że hotel będzie w stanie zapewnić nam absolutnie wszystko, czego tylko możemy potrzebować i co może nam się przydać. Kieszonkowe to coś, co jak najbardziej powinniśmy sobie zapewnić. Niestety jednak, często nie mamy zielonego pojęcia co do tego, jak duże pieniądze powinniśmy brać ze sobą na wakacje. Jest to szczególnie trudne, kiedy wyjeżdżamy za granicę. Trudno jest przewidzieć, z jakimi spotkamy się cenami. Dlatego też, jak najbardziej warto byłoby poszukać informacji czy to w sieci, czy też w biurze podróży. Z całą pewnością powinniśmy znaleźć kogoś, kto byłby w stanie nam pomóc i co nieco podpowiedzieć.