Wspaniałe wakacje

najlepsze zakątki naszego globu
Wyjazdy polskich turystów za granicę

W coraz większym stopniu jako turyści jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wyjazdy poza granice kraju. W tym względzie zdecydowanie szukamy znacznie cieplejszych krajów, a jednocześnie lepiej przygotowanych pod względem bazy w stosunku do tego, co na tym polu możemy znaleźć w Polsce. Można powiedzieć, że znaczna część turystów, którzy mogliby w Polsce korzystać z bazy noclegowej, czy różnego rodzaju wyjazdów ucieka z Polski. Wynika to między innymi z braku znaczących różnić cenowych w porównaniu do możliwości spędzania wolnego czasu w Polsce. Na tym polu zdecydowanie królują wyjazdy do ciepłych krajów Północnej Afryki. W tym przypadku możemy liczyć podobnie, jak w krajach Europy południowej, zwłaszcza tych, które wyszły, taki jak Polska z komunizmu na niskie ceny, które oczywiście kumulują zainteresowanie takimi wyjazdami. Na pewno na tym polu wiele osób jest zainteresowanych dobrą organizacją takich wyjazdów. Niestety w Polsce kurorty zimowe nadal nie mają odpowiedniej infrastruktury noclegowej w różnych cenach. Szwankuje na tym polu, także kwestia związana z różnymi promocjami, choćby na wyciągi narciarskie. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja nad polski morzem. Jednak nie jest ono w stanie rywalizować z ciepłymi morzami w innych krajach europejskich. Wiele regionów w tym względzie zaczyna szukać swoich szans na polu turystyki w różnego rodzaju wyjazdach ekologicznych. Na tym polu mamy znacznie większe możliwości ze względu na mniej rozwiniętą infrastrukturę miejską, czy liczne regiony wiejskie. W coraz większym stopniu jest to w stanie przyciągać turystów z zagranicy. Jednak Polacy na takie wyjazdy decydują się, co najwyżej w okresach weekendowych. Można powiedzieć, że znacznie gorzej jest w Polsce z dobrze przygotowanymi wyjazdami mającymi w swoim zakresie wiele możliwości oferowania różnego rodzaju spędzania wolnego czasu.  Na tym polu w związku z tym przegrywamy walkę z typowymi regionami turystycznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o polskiego turystę.

Tagi:

Turyści w dużych miastach Polski

Szczególnie intensywnie w Polsce są oczywiście odwiedzane z różnych powodów duże miasta. Jedne mają walory czysto turystyczne, gdy inne biznesowe. Na pewno do tego pierwszego rodzaju miast możemy zaliczyć między innymi Kraków. W tym względzie spotkamy się w nim zarówno z bardzo rozbudowanymi miejscami kultury takimi jak teatry.  Z drugiej strony możemy korzystać też z festiwali sztuki, czy muzyki. Ważnym aspektem w tym względzie jest, także to, że Kraków ze względu na brak zniszczeń wojennych ma zachowane zabytki historyczne, które są przyciągającą atrakcja turystyczną. Nie tyko dla osób zainteresowanych historią, czy zwiedzaniem, ale także architekturą. W tym przypadku Kraków jest specyficzny pod tym względem, gdyż łączą się w nim różne style począwszy od średniowiecznych, a skończywszy na tych z różnych kultur, jak austriacka, polska, czy żydowska. Po drugiej stronie mamy w tym względzie miasta, które znacznie bardziej nastawiają się na rozwiązania biznesowe. Tutaj można wymienić najszybciej rozwijające się miasta w Polsce, jak Warszawa, Czy Poznań. W tym względzie możemy spotkać się z nieco innym nastawieniem, jeśli idzie o rozwój bazy hotelowej i noclegowej. Znacznie bardziej liczy się w tym względzie dostępność i różnorodność cen. Znacznie chętniej miasta te są odwiedzane właśnie ze względu na inwestowanie w Polsce pieniędzy na płaszczyźnie gospodarczej. Jako duże aglomeracje są one w stanie zapewnić dużą liczbę siły roboczej. Jednak miasta te nie zapominają również o intensywnym rozwoju, zwłaszcza miejsc związanych z kulturą. W ten sposób są w stanie pozyskiwać różnego rodzaju turystów. Oczywiście w Polsce równie ważne jest to, że rozwija się, także sport, a co za tym idzie turystyka jaka związana jest z kibicowaniem swoim drużynom i wyjazdami na ważne wydarzenia sportowe. Na tym polu możemy zdecydowanie obserwować najbardziej intensywny rozwój. Wiąże się to zarówno z sukcesami w wielu dziedzinach sportu, jak też z dużymi inwestycjami w te dziedziny przez biznes.

Tagi: , ,

Jak przygotować się do wycieczki w góry

Decydowanie się na wyjazd w góry jest oczywiście znacznie większym wyzwaniem, niż w przypadku różnego rodzaju innych wyjazdów. Oczywiście szczególnie zimą musimy przygotować się na wiele różnych nieoczekiwanych sytuacji, jakie w tym względzie mogą być związane między innymi z pogodą. Jednak w przypadku polskich gór musimy zdecydowanie nastawić się na znacznie lepsze planowanie, jeśli liczymy na udany wypoczynek. Po pierwsze na tym polu musimy liczyć się z polską infrastrukturą drogową. W tym względzie dojazd do takich miejscowości, jak Zakopane nie jest niestety nadal czymś łatwym. Wiele dróg w górach nie było bardzo długo remontowanych w związku z  tym warto na tym polu przygotować się na różne, często nieoczekiwane wydarzenia. W tym względzie musimy, także liczyć się już zawczasu z koniecznością szukania odpowiednich miejsc noclegowych. Zostawianie tego na ostatnią chwilę może wiązać się z poważnymi trudnościami, jakie w takich poszukiwaniach nas spotkają. Wynika to między innymi z tego, że w Polsce baza noclegowa nie jest odpowiednio rozbudowana. W związku z czym szczególnie wyjazdy w okresach wzmożonego ruchu turystycznego jakie możemy obserwować w czasie świąt, czy Sylwestra powoduje problemy ze znalezieniem miejsca noclegowego. Szczególnie w popularnych pod tym względem miejscach w górach do jakich zaliczyć możemy między innymi Zakopane, Szczyrk, czy Krynicę. Ze znacznym wyprzedzeniem powinniśmy, także pomyśleć o wykupieniu karnetów na stoki górskie. W tym względzie polskie góry w coraz większym stopniu są oblegane przez turystów z zagranicy, którzy w Polsce są w stanie znaleźć znacznie bardziej atrakcyjne ceny. W związku z tym podczas naszego wyjazdu jesteśmy na tym polu w stanie spotkać się ze wzmożonym ruchem. Im więcej rzeczy podczas takiego wyjazdu będziemy mieli zaplanowanym tym większe szanse na uniknięcie między innymi kłopotów komunikacyjnych. Będziemy mogli, także w znacznie większym stopniu liczyć na mniejsze i atrakcyjne ceny, które w okresach turystycznych nie są standardem.

Tagi: ,

Turystyka kulturowa i festiwalowa w Polsce

W coraz większym stopniu w Polsce możemy spotkać się z zainteresowaniem ze strony zagranicznych turystów różnego rodzaju wydarzeniami kulturalnymi. W tym względzie w coraz większym stopniu możemy poszczycić się stworzeniem odpowiedniej marki nie tylko poszczególnym miejscom związanym z kulturą, ale także festiwalom. Pod tym względem jesteśmy w coraz większym stopniu zauważani na mapie Europy. Oczywiście szczególnie dotyczy to dużych miast, które są w stanie wydawać na tym polu znacznie większe pieniądze zarówno na organizację, czy promocję. W takim przypadku międzynarodowy rozgłos zdobywaj, choćby takie wydarzenia, jak koncerty chopinowskie w Warszawie, czy festiwal warszawska jesień. Pod tym względem ze stolicą jest w stanie w znacznym stopniu rywalizować Kraków, który ze względu na ostatni historyczny jubileusz dokonał sporych wydatków związanych z promocją miasta. W coraz większym stopniu możemy obserwować, także interesujące wydarzenia kulturalne w innych dużych miastach w Polsce, jak Gdańsk, czy całe Trójmiasto włącznie z Sopotem, Wrocław, czy Poznań. Oczywiście sukces na tym polu w znacznym stopniu zależy od wielkości budżetu poznaczonego na promocję tego rodzaju wydarzeń. Liczy się, także dobry dojazd do danego miejsca, jak i baza noclegowa, gdzie oczywiście duże aglomeracje miejsce mają ją znacznie bardziej rozbudowaną. Jednak w tym względzie swoimi znanymi festiwalami mogą poszczycić się nawet znacznie mniejsze miejscowości, jak Mysłowice, czy Kostrzyn. Jest to bardzo ważny aspekt w rozwoju turystyki w Polsce, gdyż jest w stanie szczególnie przyciągać osoby młode. Jest to najbardziej mobilna grupa turystów na świecie, która często nie potrzebuje dużej ilości wygód, by móc zdecydować się na wyjazd. W tym względzie często decyzje podejmowane są spontanicznie. W związku z tym znacznie mniej istotna w takim przypadku jest między innymi baza noclegowa, czy też odpowiednia infrastruktura. W coraz większym stopniu widać to w podejściu do tego rodzaju wydarzeń przy promowaniu poszczególnych miast.

Tagi:

Podobne

W Polsce w coraz większym stopniu widać, że inwestowanie w bazę dla turystów staje się coraz bardziej opłacalne. Jednak nadal w tym względzie nie ma w odpowiedni sposób zróżnicowanej bazy, co powoduje, że widać spory rozdźwięk, jeśli idzie o ceny związane z bazą noclegową. Na pewno w znacznym stopniu sytuacja poprawia się między innymi dzięki pojawieniu się w Polsce autostrad. W związku z tym pojawiają się w coraz większym stopniu małe obiekty, które łatwo dostępne są dla podróżujących kierowców i turystów. Jednak w tym względzie, zwłaszcza w dużych miastach nadal znacznie większy dostęp jest do miejsc w hotelach, które oczywiście są znacznie droższe poprzez wyższą jakość oferowaną dla przyjezdnych osób. Na tym polu w Polsce, zwłaszcza w Reginach brakuje wysokiej klasy kempingów, czy miejsc na biwakach, które rozpowszechnione są w turystycznych krajach Europy. W tym względzie potrzeby są znacznie większe, niż możliwości jakimi dysponujemy. Z tego względu między innymi Polskę odwiedzają turyści, którzy mogą sobie na tym polu pozwolić na znacznie większe wydatki. Jednak można zauważyć pojawiające się zmiany związane, choćby z promowaniem pensjonatów jakie przygotowywane są dla turystów korzystających z agroturystyki. Na tym polu na pewno pozytywnie są w stanie wpłynąć na bazę hotelową duże wydarzenia sportowe, jak też te związane z coraz większą ilością popularnych festiwali. Polska jest w tym względzie dużym krajem w związku tym rośnie zainteresowanie ze strony między innymi artystów z zagranicy przyjeżdżaniem do Polski w celach promocyjnych. Na pewno brakuje jeszcze tak dobrze rozbudowanej bazy noclegów jakie znaleźć może turysta za pomocą choćby Internetu. W krajach turystycznych tego rodzaju bazy prowadzone są w znacznie większym zakresie przez samorządy lokalne, ale także ośrodki rządowe. W związku z tym znacznie łatwiej jest uzyskać na ten temat rzetelne informacje. Co jest bardzo ważne zwłaszcza dla wymagających w tym względzie klientów zagranicznych szukających dobrze przygotowanej bazy.