Wspaniałe wakacje

najlepsze zakątki naszego globu
Oryginalnie spędzone wakacje

Jedną z form turystycznych, jak również okazją na spędzenie w sposób wyjątkowy wakacji jest pobyt na łonie natury, pośród dzikich zwierząt, w tym ptaków. Birdwatching polega głównie na obserwowaniu skrzydlatych przyjacielu w ich naturalnym środowisku, w siedliskach, gdzie budują swoje gniazda, i gdzie jest ich najwięcej. Tego typu obserwacje są dla pasjonatów przyrody i naturalnego środowiska. Dla jednostek doceniających możliwość spędzenia wolnego czasu, w tak alternatywny sposób. Przy okazji zwiedzając ciekawe rejony świata, i kraju. Taka forma turystyki jest jedną z form turystyki poznawczej i może być łączona z innymi formami, jeśli mamy, co do tego odpowiednie warunki. Nadmieniona forma turystyki jest również niezwykłą atrakcją dla najmłodszych, którzy mogą wynieść z pobytu na łonie natury, pośród ptaków, i innych zwierząt wiele cennych informacji. Taka odmiana podróżowania i zapoznawania się z przyrodą, w tym z gatunkami ptaków, i ich zachowanie jest idealnym tematem dla naukowców.

Znane formy turystyki

Do najpopularniejszych form turystycznych będzie wypoczynek na łonie natury, związany z agroturystyką, która oferuje udane wakacje z dala od gwaru ulicznego, i zapełnionych miast przez ludzi. Na łonie natury, szczególnie, jeśli niedaleko znajdują się atrakcje oraz dostęp chociażby do wody można wypocząć najefektywniej. Propozycje zrobienia sobie grilla na działce, obcowanie z dzikimi zwierzętami, korzystanie z tego, co oferuje gospodarz, są bardzo trafnym rozwiązaniem na zaplanowanie ciekawych wakacji. Równie znaną formą turystyki będzie również turystyka sportowa, która jest alternatywą dla turystyki krajoznawczej, czy poznawczej. Turystyka sportowa łączy wiele dyscyplin sportowych, i jest wyjątkowo aktywnym sposobem na spędzenie urlopu. Błogie lenistwo nie każdemu służy, a ekstremalne sporty dostarczają tyle adrenaliny i wrażeń, ze jest to czasami lepsza odskocznia od pobytu przez cały dzień na plaży. Turystyka sportowa jest coraz popularniejsza, i z takiej formy korzystają już nie tylko młodzi, ale również starsze osoby.

Górskie krajobrazy – u szczytu gór

image Zwolennicy aktywnego wypoczynku, a w szczególności pasjonaci gór wiedzą, co to są górskie krajobrazy, i jak wygląda panorama z górskiego szczytu. Górskie krajobrazy w zależności od zakątka, w jakim się znajdujemy, a mowa jest o polskich Tatrach, są bardzo zróżnicowane i odmienne. Zupełnie inny pejzaż rozpościera się z Kasprowego Wierchu, czy Giewonta, a inny ze Świnicy, Kościelca , czy przełęczy Zawrat. Zupełnie innym zakątkiem gdzie jest przepiękny widok będą górskie stawy w Dolinie Gąsienicowej, lub nad Morskim Okiem. Zdobyć wysoki szczyt i mieć przyjemność naocznie podziwiać panoramę Tatr to nie lada satysfakcja i powód do dumy. Górskie krajobrazy to wkomponowane w malownicza przyrodę schroniska górskie leśne strumienie, ale i wodospady, czy malowniczo rozciągające się doliny i wąwozy. Nie sposób zapomnieć o jaskiniach, jakie są zupełnie innymi atrakcjami. Zwierzęta, oraz ptaki to także elementy górskich krajobrazów widzianych nie tylko ze szczytów, a będących nie lada atrakcją w momencie spotkania z nimi na żywo.

Jakie atrakcje turystyczne czekają nas w górach?

Góry zarówno w zimę, jak i latem są atrakcyjne dla turystów nie tylko pod względem swoich walorów klimatycznych, ale i innych atrakcji turystycznych. Prócz wycieczek po górach, czy zimowych możliwościach szusowania po trasach zjazdowych, w naszych polskich górach znajdziemy termalne źródła z leczniczymi walorami, jakie mogą nam w zupełnie inny i niekonwencjonalny sposób spędzić tam wypoczynek. Atrakcjami w górach może być i regionalna kuchnia, jakiej nigdzie indziej nie skosztujemy w naszym kraju, ale i miejscowe regionalne przysmaki takie, jak oscypki, bryndza, czy regionalne nalewki. Kolejnymi atrakcjami, jakie czekają na nas w górskich miejscowościach mogą być wyciągi krzesełkowe, kolejki gondolowe, czy kolejki górskie, jakie zawiozą nas w wysokie partie gór bez potrzeby wykonania fizycznego, czasami wielogodzinnego mozolnego wysiłku. Widoki z takich miejsc mogą być naprawdę zadziwiające i zapierać dech w piersiach. Atrakcyjne może być również spotkanie na szlaku turystycznym dzikiego zwierzęcia, jakie występuje tylko w górach.

Turystyka dla dzieci i młodzieży

Wakacje, czy ferie, są specyficznym okresem, gdzie nasze najmłodsze pociechy, oraz starsza młodzież ma możliwość wypoczynku. Ta grupa uczestników turystycznych obozów, czy kolonii jest szczególnie wymagająca, wymaga szczególnej opieki, i potrzebuje skonkretyzowanego planu zajęć na kolejne dni pobytowe. Jedna z popularniejszych, krótkich form wypoczynku młodzieży są tak zwane zielone szkoły, gdzie przez kilka dni odpoczynek, turystyka, powiązane są z dydaktyczną i edukacyjna formą spędzania wolnego czasu. Zorganizowane pobytowe imprezy tego typu cieszą się ogromna popularnością poprzez idealne warunki socjalno – gastronomiczne, jak i dobór bardzo atrakcyjnych miejscowości, niekoniecznie znajdujących się w naszym kraju, ale i za granicą, dostarczających wiele atrakcji turystycznych, i niezapomnianych na długo wrażeń. Obozy tematyczne, czy kolonie, to również lubiana przez dzieci forma wypoczynku, gdzie nawiązują nowe znajomości, nabywają nowych doświadczeń, a przy tym uczą się samodzielności.

Turystyka w otoczeniu przyrody

Wypoczynek wakacyjny jest dla nas okresem, kiedy chcemy w jak najlepszy sposób odpocząć i zregenerować siły po okresie przepracowanym w naszych miejscach pracy. Idealna forma takiego wypoczynku, będzie obcowanie z przyrodą, z dala od miejskiego zgiełku, hałasu i natłoku obowiązków. Wakacje w agroturystycznym gospodarstwie, gdzie nie mamy do czynienia z luksusowymi warunkami jakie oferują nam przykładowo domy wczasowe, gwarantuje nam w jak największym zakresie obcowanie z otaczającą nas przyrodą. Zwierzęta przebywające w obrębie gospodarstwa, otaczające nas przyrodnicze atrakcje podczas wycieczek do lasu, podczas wypadów na wycieczki rowerowe, lub wędkowanie nad jeziorem ukoją i podreperują nasze samopoczucie, pozwolą odetchnąć i zapomnieć o codziennych obowiązkach, ale i wskażą nam jakie posiadamy możliwości inwencji twórczej w zakresie samodzielnego zorganizowania sobie posiłków, lub wyzwań, jakie dają nam surowe warunki lokalowe, możliwości zaopatrywania się w żywności komunikację ze światem.

Wycieczki objazdowe

Znaną od dawna, a zarazem bardzo atrakcyjną forma spędzania wakacyjnego czasu są wycieczki objazdowe. Łącza one w sobie kilka elementów ze względu na które bardzo dużo osób decyduje się właśnie na taka formę wypoczynku. Pomijając warunki, jakie stwarza nam możliwość podróżowania to chęć poznawania nowych miejsc, nowych kulturowo, czy obyczajowo ludzi jest ogromnym wyzwaniem jakie ciągnie nas by zwiedzać nieznane nam miejsca w kraju, czy w różnych zakątkach świata. Wycieczki objazdowe, są w taki sposób zorganizowane, by w jak najkrótszym czasie, zdołać jak najwięcej zobaczyć, zwiedzić, a zarazem wypocząć i zregenerować swoje siły. Kolejnym atutem wycieczek objazdowych są ich niezbyt wygórowane ceny, a szczególna uwaga skoncentrowana jest nie na luksusowym pobycie, lecz na możliwościach dotarcia w najbardziej interesujące nas miejsca. Wycieczki objazdowe w porównaniu do stacjonarnego wypoczynku maja swój napięty program, jaki nie pozwala nigdy nudzić się uczestnikom tak wybranej formy wypoczynku.

« Poprzednie wpisy

Podobne

W coraz większym stopniu w Polsce możemy spotkać się z zainteresowaniem ze strony zagranicznych turystów różnego rodzaju wydarzeniami kulturalnymi. W tym względzie w coraz większym stopniu możemy poszczycić się stworzeniem odpowiedniej marki nie tylko poszczególnym miejscom związanym z kulturą, ale także festiwalom. Pod tym względem jesteśmy w coraz większym stopniu zauważani na mapie Europy. Oczywiście szczególnie dotyczy to dużych miast, które są w stanie wydawać na tym polu znacznie większe pieniądze zarówno na organizację, czy promocję. W takim przypadku międzynarodowy rozgłos zdobywaj, choćby takie wydarzenia, jak koncerty chopinowskie w Warszawie, czy festiwal warszawska jesień. Pod tym względem ze stolicą jest w stanie w znacznym stopniu rywalizować Kraków, który ze względu na ostatni historyczny jubileusz dokonał sporych wydatków związanych z promocją miasta. W coraz większym stopniu możemy obserwować, także interesujące wydarzenia kulturalne w innych dużych miastach w Polsce, jak Gdańsk, czy całe Trójmiasto włącznie z Sopotem, Wrocław, czy Poznań. Oczywiście sukces na tym polu w znacznym stopniu zależy od wielkości budżetu poznaczonego na promocję tego rodzaju wydarzeń. Liczy się, także dobry dojazd do danego miejsca, jak i baza noclegowa, gdzie oczywiście duże aglomeracje miejsce mają ją znacznie bardziej rozbudowaną. Jednak w tym względzie swoimi znanymi festiwalami mogą poszczycić się nawet znacznie mniejsze miejscowości, jak Mysłowice, czy Kostrzyn. Jest to bardzo ważny aspekt w rozwoju turystyki w Polsce, gdyż jest w stanie szczególnie przyciągać osoby młode. Jest to najbardziej mobilna grupa turystów na świecie, która często nie potrzebuje dużej ilości wygód, by móc zdecydować się na wyjazd. W tym względzie często decyzje podejmowane są spontanicznie. W związku z tym znacznie mniej istotna w takim przypadku jest między innymi baza noclegowa, czy też odpowiednia infrastruktura. W coraz większym stopniu widać to w podejściu do tego rodzaju wydarzeń przy promowaniu poszczególnych miast.